TreasureValleyMTA.org >>
Teacher and Judge Menu

2019 Sonatina Results

Sublevel 01A

Award Student Piece Recital
Finalist Vincent Wang Cloudy Waltz 6:00 pm
Finalist Jonas Wen Cloudy Waltz 6:00 pm
Honorable Mention Sarah Hanks Cloudy Waltz 6:00 pm
Honorable Mention Annie Shen Cloudy Waltz 6:00 pm
Honorable Mention Yi-Qing Su Cloudy Waltz 6:00 pm

Sublevel 01B

Award Student Piece Recital
Finalist Albert Hsu Cloudy Waltz 7:30 pm
Finalist Asahi Tanaka Cloudy Waltz 7:30 pm
Honorable Mention Elise Baker Cloudy Waltz 7:30 pm
Honorable Mention Emma Carter Cloudy Waltz 7:30 pm
Honorable Mention Artion Maliqi Cloudy Waltz 7:30 pm

Sublevel 01C

Award Student Piece Recital
Finalist Claire Lu Cloudy Waltz 6:00 pm
Finalist Karin Salus Cloudy Waltz 6:00 pm
Honorable Mention Libbi Hansen Cloudy Waltz 6:00 pm
Honorable Mention Julia Rhees Cloudy Waltz 6:00 pm
Honorable Mention Janie Routh Cloudy Waltz 6:00 pm

Sublevel 02A

Award Student Piece Recital
Finalist Grace Chun Festival I 7:30 pm
Finalist Henry Wei Festival I 7:30 pm
Honorable Mention Josh Blincoe Festival I 7:30 pm
Honorable Mention Jack Keller Festival I 7:30 pm
Honorable Mention Carter Tindall Festival I 7:30 pm

Sublevel 02B

Award Student Piece Recital
Finalist Emma Gao Festival I 6:00 pm
Finalist Delta Pomerans Festival I 6:00 pm
Honorable Mention Hudson Rocke Festival I 6:00 pm

Sublevel 03A

Award Student Piece Recital
Finalist Asher Reyna Minuet from Sonata in C 7:30 pm
Finalist Petra Schelstrate Minuet from Sonata in C 7:30 pm
Honorable Mention Audrey Hessing Minuet from Sonata in C 7:30 pm
Honorable Mention Lawson Rocke Minuet from Sonata in C 7:30 pm
Honorable Mention Elton Yang Minuet from Sonata in C 7:30 pm

Sublevel 03B

Award Student Piece Recital
Finalist Angela Ding Minuet from Sonata in C 6:00 pm
Finalist Ben Robison Minuet from Sonata in C 6:00 pm
Honorable Mention Mercy Hatfield Minuet from Sonata in C 6:00 pm
Honorable Mention Elizabeth Iyerusalimets Minuet from Sonata in C 6:00 pm
Honorable Mention Tia Maliqi Minuet from Sonata in C 6:00 pm

Sublevel 04A

Award Student Piece Recital
Finalist Kerstin Eckhardt Sonatina No 2, 7:30 pm
Finalist Pengjia Zhafang Sonatina No 2, 7:30 pm
Honorable Mention Maria Ma Sonatina No 2, 7:30 pm
Honorable Mention Yu-Shan Sun Sonatina No 2, 7:30 pm
Honorable Mention Daniel Yang Sonatina No 2, 7:30 pm

Sublevel 04B

Award Student Piece Recital
Finalist Lauren Mallory Sonatina No 2, 6:00 pm
Finalist Lucy Robison Sonatina No 2, 6:00 pm
Honorable Mention Joseph Agiy Sonatina No 2, 6:00 pm
Honorable Mention Marylee Freeman Sonatina No 2, 6:00 pm
Honorable Mention Ava Yang Sonatina No 2, 6:00 pm

Sublevel 05A

Award Student Piece Recital
Finalist Charlotte Meng Sonatina in F 7:30 pm
Finalist Sophie Wu Sonatina in F 7:30 pm
Honorable Mention Ethan Miller Sonatina in F 7:30 pm
Honorable Mention Zhi Yi Tang Sonatina in F 7:30 pm
Honorable Mention Valerie Wu Sonatina in F 7:30 pm

Sublevel 05B

Award Student Piece Recital
Finalist Zachary Cheng Sonatina in F 6:00 pm
Finalist Aiden Li Sonatina in F 6:00 pm
Honorable Mention Jenny Gu Sonatina in F 6:00 pm
Honorable Mention Geonwoo Kim Sonatina in F 6:00 pm
Honorable Mention Mio Shigihara Sonatina in F 6:00 pm

Sublevel 06A

Award Student Piece Recital
Finalist Matthew Maxfield Sonatina in C 7:30 pm
Finalist Ethan Pu Sonatina in C 7:30 pm
Honorable Mention Daniel Nguyen Sonatina in C 7:30 pm

Sublevel 06B

Award Student Piece Recital
Finalist Danny Liu Sonatina in C 6:00 pm
Finalist Graham Ragsdale Sonatina in C 6:00 pm
Honorable Mention Addie Hansen Sonatina in C 6:00 pm

Sublevel 07A

Award Student Piece Recital
Finalist Noah Butikofer Watchman's Song, Op. 12 No. 3 6:00 pm
Finalist Seth Garber Watchman's Song, Op. 12 No. 3 6:00 pm
Honorable Mention Esther Koehnlein Watchman's Song, Op. 12 No. 3 6:00 pm
Honorable Mention Nadia Patridge Watchman's Song, Op. 12 No. 3 6:00 pm
Honorable Mention Daniel Xu Watchman's Song, Op. 12 No. 3 6:00 pm

Sublevel 08A

Award Student Piece Recital
Finalist Ceci Hubble Presto 7:30 pm
Finalist Yvonne Shen Presto 7:30 pm
Honorable Mention Jalen Lu Presto 7:30 pm
Honorable Mention Thomas Paschke Presto 7:30 pm

Sublevel 08B

Award Student Piece Recital
Finalist Sam Li Presto 6:00 pm
Finalist Arabelle Tipton Presto 6:00 pm
Honorable Mention Audrey Liu Presto 6:00 pm
Honorable Mention Sneha Sharma Presto 6:00 pm

Sublevel 09A

Award Student Piece Recital
Finalist Youssef Belhadj Sonatina Op 88 No. 3 6:00 pm
Finalist Sophie Hung Sonatina Op 88 No. 3 6:00 pm
Honorable Mention Austin Giffen Sonatina Op 88 No. 3 6:00 pm
Honorable Mention Rebecca Mai Sonatina Op 88 No. 3 6:00 pm
Honorable Mention Audrey Spooner Sonatina Op 88 No. 3 6:00 pm

Sublevel 09B

Award Student Piece Recital
Finalist Keirah Coursey Sonatina Op 88 No. 3 7:30 pm
Finalist Jada Nguyen Sonatina Op 88 No. 3 7:30 pm
Honorable Mention Jessica Kaiser Sonatina Op 88 No. 3 7:30 pm
Honorable Mention Sarah Kropf Sonatina Op 88 No. 3 7:30 pm
Honorable Mention Elyse Wiskirchen Sonatina Op 88 No. 3 7:30 pm

Sublevel 10A

Award Student Piece Recital
Finalist Madelyn Chong Colorado River Rafting 6:00 pm
Finalist Zachary Heiss Solace 6:00 pm
Honorable Mention Zach Brooksby Colorado River Rafting 6:00 pm
Honorable Mention Bryce Leifeste Solace 6:00 pm
Honorable Mention Sandra Luo Solace 6:00 pm

Sublevel 10B

Award Student Piece Recital
Finalist Yakov Agiy Solace 7:30 pm
Finalist Ava Mallory Colorado River Rafting 7:30 pm
Honorable Mention Corban Reyna Colorado River Rafting 7:30 pm

Sublevel 11A

Award Student Piece Recital
Finalist Luke Butikofer Crimson 7:30 pm
Finalist Mira Rosario Remembrance Op. 68 #28 7:30 pm

Sublevel 12A

Award Student Piece Recital
Finalist Sierra Gray Sonata in G Major K146 (L349) 7:30 pm
Finalist Paige McCubbins Sonata in G Major K146 (L349) 7:30 pm
Honorable Mention Karoline Yang Mazurka in Bb Major Op. 7 #1 7:30 pm

Sublevel 12B

Award Student Piece Recital
Finalist Kacie Andrus Mazurka in Bb Major Op. 7 #1 6:00 pm
Finalist Katie Hughes Sonata in G Major K146 (L349) 6:00 pm
Honorable Mention Jiye Baek Mazurka in Bb Major Op. 7 #1 6:00 pm
Honorable Mention Luke Robison Mazurka in Bb Major Op. 7 #1 6:00 pm
Honorable Mention Ella Zhu Mazurka in Bb Major Op. 7 #1 6:00 pm

Sublevel 13A

Award Student Piece Recital
Finalist Edsel Christensen Sonata No. 1 Op. 2 No. 1 7:30 pm
Finalist Honoka Murakami Sonata in C XVI/50 : L60 7:30 pm
Honorable Mention Zachary Davies Sonata No. 1 Op. 2 No. 1 7:30 pm
Honorable Mention Abigail Miller Sonata No. 1 Op. 2 No. 1 7:30 pm
Honorable Mention Forrest Zeng Sonata No. 1 Op. 2 No. 1 7:30 pm

Sublevel 13B

Award Student Piece Recital
Finalist Nathan Li Sonata No. 1 Op. 2 No. 1 6:00 pm
Finalist Yu-Ting Sun Sonata No. 1 Op. 2 No. 1 6:00 pm
Honorable Mention Jieming Mei Sonata in C XVI/50 : L60 6:00 pm
Honorable Mention Reagan Smith Sonata in C XVI/50 : L60 6:00 pm

Sublevel 14A

Award Student Piece Recital
Finalist Julia Butikofer Sonatine 7:30 pm
Finalist Nachika Murakami Sonata in A Major, Op. 120 7:30 pm

Sublevel 15A

Award Student Piece Recital
Finalist Gigi Finn Sonata Op. 27, No. 2 (Moonlight) 6:00 pm
Finalist Paige Malan Sonata No. 2, Op. 14 6:00 pm
Honorable Mention Sophia Garcia-Draney Sonata Op. 27, No. 2 (Moonlight) 6:00 pm
Honorable Mention Anna Ma Sonata No. 2, Op. 14 6:00 pm

Sublevel 15B

Award Student Piece Recital
Finalist Parker Myers Sonata No. 2, Op. 14 7:30 pm
Finalist Jimin Ryu Sonata Op. 27, No. 2 (Moonlight) 7:30 pm
Honorable Mention Julie Li Sonata Op. 27, No. 2 (Moonlight) 7:30 pm